Zorg voor veilig dijken
Wist je dat langdurige droogte invloed kan hebben op dijken? Ze worden kwetsbaar! Dijken, gemaakt van veen, houden niet van droogte. Als veen uitdroogt, krimpt het. Daardoor kunnen scheuren ontstaan en kan een dijk plaatselijk verzakken. En dat is niet de bedoeling, want die dijken beschermen ons.
Waarom is voldoende water belangrijk?
De tegendruk van water zorgt ervoor dat die droogtegevoelige dijken in goede conditie blijven. De druk van het water duwt als het ware tegen de dijken aan, waardoor ze stabiel blijven en niet bezwijken. Het juiste waterpeil is dus van groot belang. Maar in tijden van droogte, is voldoende zoet water niet vanzelfsprekend.
Elke druppel zoetwater telt
Door de aanhoudende droogte is zoetwater schaars. Daarom wordt het beschikbare water verdeeld volgens de landelijke verdringingsreeks. Dijken die gevoelig zijn voor droogte krijgen daarbij voorrang, omdat voldoende water helpt om uitdroging en schade te voorkomen. Op dit moment heeft Delfland te maken met een groot neerslagtekort en is ook de aanvoer van zoetwater via de Rijn beperkt. Daarom gebruikt Delfland het beschikbare zoetwater zo veel mogelijk voor het op peil houden van het water rond droogtegevoelige dijken.
Dijkinspecties
Tijdens droge perioden controleren we onze droogtegevoelige dijken regelmatig. Als inspecteurs scheuren of andere schade ontdekken, nemen we direct maatregelen. Zo houden we de conditie van de dijken goed in de gaten en blijven we werken aan veilige dijken voor de 1,25 miljoen inwoners in het gebied van Delfland.
Alles over droogte
Speuren naar scheuren
Cor Looije is Technisch Medewerker bij Hoogheemraadschap van Delfland. Hij weet als geen ander hoe belangrijk het is om dijken goed te controleren. Ben je benieuwd hoe hij dat doet? Lees dan eens dit artikel.

Dijkveiligheid bij droogte
Een veendijk is een dijk waarvan de ondergrond uit veen bestaat of een dijk die geheel of gedeeltelijk op een veenondergrond ligt. Deze dijken liggen vaak in gebieden met polders en droogmakerijen.
De term ‘veendijk’ gebruiken we liever niet meer. Onze dijken en kades bestaan niet volledig uit veen, maar hebben veen in de ondergrond. We spreken daarom over droogtegevoelige dijken. In Delfland ligt zo’n 200 kilometer aan droogtegevoelige dijken.
Dit geldt voor dijken met veen in de ondergrond of dijk. Veen heeft de eigenschap bij langdurige droogte te krimpen en minder zwaar te worden. Daardoor kunnen zodanige scheuren en verzakkingen in de dijk ontstaan. Dat kan dat er zelfs leiden tot een dijkdoorbraak kan optreden. Om dit te voorkomen houden we de dijken stevig door klei aan te brengen. De klei beschermt het veen ook tegen uitdrogen.
Andere dijken zijn onder meer opgebouwd uit klei en zand. Deze grondsoorten behouden ongeveer hetzelfde gewicht bij droogte. Daarom blijven ze ook bij droogte stabiel genoeg om het water tegen te houden.
Droogtegevoelige dijken (veendijken) zijn hoofdzakelijk te vinden in de gemeenten Midden-Delfland, Lansingerland en Pijnacker-Nootdorp. In totaal ligt er zo’n 200 kilometer aan droogtegevoelige dijken waar veen in de ondergrond voorkomt.
Delfland onderhoudt dijken en kades en voert regelmatig groot onderhoud uit. Ook lossen we problemen zoals lekkages en kleine verzakkingen op als dat nodig is. Dat doen we op basis van meldingen en inspecties. Tijdens extreem droge periodes controleren we droogtegevoelige dijken extra. Zo kunnen we eventuele problemen op tijd signaleren en aanpakken.
Lange hersteltijd
Eén regenbui is niet voldoende voor droogtegevoelige dijken/veendijken om na lange droogte te herstellen. 'Uitgedroogd' veen neemt bij regen nauwelijks water op. Het gewicht van veen neemt maar langzaam toe. Het duurt maanden voor het veen weer verzadigd is met water en zijn oorspronkelijke gewicht terug heeft. Ook verdroogde klei heeft maanden nodig om het tekort in de bodem weer aan te vullen.
Besproeien van de dijk
Door het besproeien van de veendijk kan verdere uitdroging worden voorkomen, zodat er geen scheuren komen. Dit doen we alleen bij veendijken. Bij droogtegevoelige dijken waar het veen is afgedekt met een dikke kleilaag is het besproeien van de dijk niet effectief. Droogtegevoelige kleidijken worden daarom niet besproeid.