Veroorzaker lozing verboden middel dichloorvos veroordeeld
Vandaag heeft de economische politierechter uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de teler die eind 2023 verantwoordelijk was voor een lozing van het verboden gewasbeschermingsmiddel dichloorvos in het oppervlaktewater in het Westland. De rechter spreekt van een ernstig strafbaar feit en heeft de verdachte veroordeeld tot een geldboete van € 50.000, een werkstraf van 60 uur en een ontnemingsmaatregel van afgerond € 16.000 opgelegd.
In december 2023 ontdekte het Hoogheemraadschap van Delfland een zeer ernstige overschrijding van de norm voor dichloorvos in het oppervlaktewater. Het ging om een concentratie die ongeveer 6.000 keer hoger lag dan de toegestane norm. Dichloorvos is een verboden gewasbeschermingsmiddel dat schadelijk is voor het aquatisch milieu.
Na de constatering hebben het Hoogheemraadschap van Delfland en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gezamenlijk onderzoek gedaan naar de herkomst van de verontreiniging. Daarbij is de veroorzaker van de lozing opgespoord. Het betreffende bedrijf heeft erkend dat hij het verboden middel gebruikt heeft. Ook is de route waarlangs het middel vanuit de kas in het oppervlaktewater terechtkwam vastgesteld en beëindigd.
Op basis van het onderzoek hebben de NVWA en Delfland proces-verbaal opgemaakt en overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Dat heeft geleid tot strafrechtelijke vervolging en de uitspraak van de economische politierechter van vandaag.
Met deze uitspraak onderstreept de rechter het belang van naleving van de regels rondom de bescherming van de waterkwaliteit. Lozingen van (verboden) middelen kunnen ernstige schade toebrengen aan planten en dieren in het water en vormen daarmee een risico voor een gezond watersysteem. Door ook het wederrechtelijk verkregen voordeel aan de teler te ontnemen maakt de rechter duidelijk dat het opzettelijk lozen van een giftig en verboden middel niet loont.
Na de lozing geen verdere overschrijdingen maar gebruik van dichloorvos blijft onacceptabel
Bij herhaalde metingen in het gebied zijn er geen nieuwe normoverschrijdingen van het middel geconstateerd. Inmiddels is de teler overgegaan op groene teelt.
Hoogheemraad Stijn van Boxmeer: ‘Schadelijke middelen horen niet in het oppervlaktewater thuis. Zeker niet als deze verboden zijn. Het is goed dat de teler is overgestapt naar een milieuvriendelijke teelt, maar dit middel had nooit gebruikt mogen worden.’
Verantwoordelijk voor de waterkwaliteit
‘De kwaliteit van het oppervlaktewater in en rondom de glastuinbouw moet beter’, aldus Van Boxmeer. ‘Vervuiling van het oppervlaktewater zorgt voor een verschraling van de onderwaternatuur en achteruitgang van de leefomgeving. Tuinders zijn verantwoordelijk voor de kwaliteit van het oppervlaktewater rond hun bedrijf.
Residuen van gebruikte middelen kunnen in het oppervlaktewater terecht komen via lekken in de kas. De meeste tuinders gebruiken gelukkig geen verboden middelen, maar ook deze middelen horen niet in het oppervlaktewater thuis. Iedere tuinder zou zijn kas moeten checken op mogelijke lekken. Niet alleen voor de natuur en de toekomst, maar ook voor hun buren. Tuinders die gewasbeschermingsmiddelen of andere schadelijke stoffen lekken, zetten namelijk niet alleen zichzelf maar ook de tuinders om hen heen in een slecht daglicht.’
Het Hoogheemraadschap van Delfland controleert met reguliere meetrondes de kwaliteit van het oppervlaktewater, werkt met Meten op Slootniveau om tuinders bewust te maken van mogelijke lekken in hun kassen en werkt samen met o.a. coöperaties en Glastuinbouw Nederland om de waterkwaliteit te verbeteren.
Van Boxmeer: ‘Het is mooi om te zien dat grote organisaties zoals de Federatie Vruchtgroenten Organisatie (FVO) zelf initiatieven ontwikkelen en samenwerken. Daarnaast beseffen we ons terdege dat de hele keten een rol speelt bij gezonde waterkwaliteit: producenten, tussenhandel, financiers etcetera. Wij hechten eraan om ook hen te wijzen op hun verantwoordelijkheid.
Voor de telers geldt: als jouw kas niet lekt, kan het middel niet in het water terechtkomen. En gebruik zeker geen verboden middelen.
Aan producenten die gewasbeschermingsmiddelen verkopen de vraag: Verkoop je middelen alleen aan telers die een lekvrije kas hebben. En verkoop zeker geen verboden middelen als dichloorvos.’
De teler kan tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep gaan.