Deze week: droogte-inspecties van dijken in Delfland

25 juni 2026

Deze week gaan dijkwachters van Delfland op pad voor droogte dijkinspecties. Door het aanhoudend droge weer is extra controle nodig op kwetsbare dijken. De afgelopen weken vielen er buien, maar die hebben het neerslagtekort niet opgelost. De verwachting is dat het de komende week weer warmer en droger wordt, waardoor het neerslagtekort verder oploopt.

Op dit moment is het actuele neerslagtekort 160 millimeter en zijn de grondwaterstanden in het gebied ongeveer net zo laag als het hele droge jaar 2025. De recente buien hebben wel gedeeltelijk verlichting gegeven, maar alsnog is Delfland op dit moment het waterschap met het grootste neerslagtekort in Nederland.

Uitgedroogde dijken kunnen scheuren

Vooral dijken met veen in de ondergrond zijn gevoelig. Veen krimpt als het uitdroogt. Daardoor kunnen scheuren en verzakkingen ontstaan. Door grote scheuren kan een dijk instabiel worden en inzakken. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren als het lang droog is geweest en het plotseling gaat regenen. Het regenwater verzamelt zich dan in de scheuren en komt door de dijk heen. Om dat te voorkomen, doet Delfland in droge tijden uit voorzorg dijkinspecties.

Speuren naar scheuren

Deze inspectieronde richt zich op de meest droogtegevoelige dijke. Dat is ongeveer 17 kilometer aan dijken. Die liggen vooral in Midden-Delfland en Lansingerland.

Tijdens dijkinspecties lopen dijkwachters vaste routes over de dijken. Ze controleren of er schade te zien is, zoals scheuren of verzakkingen. De dijkwachters registreren alle bijzonderheden. Als het nodig is, ondernemen we direct actie. Alle bijzonderheden houden we de komende tijd extra in de gaten.

Wat hebben de dijkwachters tot nu toe gezien?

De dijkwachters zijn afgelopen maandag gestart en de eerste scheuren zijn inmiddels zichtbaar. Op het traject van de meest droogtegevoelige dijken zijn nu zeven scheuren aangetroffen. Op dit moment zijn die nog niet kritisch, maar deze plekken worden de komende weken extra gemonitord. Geen van deze scheuren wordt als kritisch beoordeeld; de situatie is daarmee onder controle.

Als het warm en droog blijft, kan worden opgeschaald naar een grotere inspectieronde. In dat geval helpen de vrijwillige dijkwachters mee.

Heb je zelf een scheur gezien?

Zie je zelf een scheur, verzakking of een andere afwijking in een dijk? Meld dit dan bij het Servicepunt van Delfland. Bel naar (015) 260 81 08 of mail naar [email protected]


Veilige dijken in droge tijden

Omroep Delft mee op droogte-inspectie