Baggeren in een historische omgeving

19 februari 2026

Vorige week is aannemer Baars gestart met baggerwerkzaamheden in en rond het Kruithuis. Werken op deze plek geeft het project nét dat beetje extra: het gaat hier tenslotte om een bijzonder stukje Delftse geschiedenis. Het Kruithuis werd gebouwd in 1660, ter vervanging van het oude Kruithuis aan de Buitenwatersloot. Dat gebouw werd in 1654 verwoest door een explosie, waarbij een enorme krater in de binnenstad ontstond en helaas ook slachtoffers vielen. Om herhaling te voorkomen, werd het nieuwe Kruithuis destijds bewust buiten de stadsmuren geplaatst.

Baggeren voor de waterkwaliteit

De baggerwerkzaamheden waren hard nodig vanwege de slechte waterkwaliteit in en rond het Kruithuis. De bagger bleek namelijk ernstig vervuild, waarschijnlijk door de voormalige kabelfabriek in de directe omgeving. Een groot deel van de bagger moet daarom worden afgevoerd naar de Slufter op de Maasvlakte.

Dat is misschien verrassend, want het water stond vol met waterlelies. Door langs de oevers iets minder diep te baggeren, krijgen deze planten straks weer de kans om zich te herstellen. Naar verwachting keert het vertrouwde, groene beeld dan snel terug.

20260216_133445

Zodra de binnenvijver is gebaggerd, wordt ook de ringsloot aangepakt. Die maken we schoon en we zorgen ervoor dat de duikers weer goed doorstromen. Zo geven we de waterkwaliteit in het hele gebied een flinke impuls. Al met al een mooie en bijzondere klus, op een plek waar historie en waterbeheer samenkomen.

Waarom baggeren we?

Baggeren is een vorm van onderhoud aan sloten en vaarten. Door watergangen diep genoeg te houden, blijft de doorstroming goed. Dat is belangrijk voor het afvoeren van water bij hevige regen én voor het vasthouden van water in droge perioden. Zo helpt baggeren om wateroverlast te beperken en schade door droogte te voorkomen.