Delfland gaat bestuurlijke sancties publiceren
Het Hoogheemraadschap van Delfland gaat in sommige gevallen handhavingsbesluiten openbaar maken, inclusief de opgelegde sanctie en de naam van het bedrijf dat de overtreding beging. Per situatie maakt Delfland hiervoor een zorgvuldige afweging. Met deze transparantie wil Delfland preventie en gedragsbeïnvloeding vergroten en bijdragen aan de verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater.
Het algemeen bestuur van Delfland heeft op 9 oktober 2025 de motie ‘overtreder onbekend’ aangenomen. Daarin is het college gevraagd bestuurlijke sancties voortaan actief openbaar te maken, inclusief de naam van het betreffende bedrijf. Na onderzoek bij andere overheden en naar de juridische mogelijkheden, scherpt Delfland nu zijn beleid aan. Bij ernstige overtredingen of bij bewust overtredend gedrag gaan we namen van vervuilende bedrijven bekendmaken, schrijft het college van Delfland vandaag in een brief aan het algemeen bestuur.
Delfland onderzocht de werkwijze van verschillende organisaties, zoals de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, Omgevingsdienst Haaglanden en andere waterschappen. Daaruit blijkt dat er geen uniforme aanpak bestaat.
Ernstige overtredingen en bewust overtredend gedrag
Delfland kiest voor een gerichte en zorgvuldige aanpak en maakt per geval een zorgvuldige afweging met de landelijke basishandhavingsmatrix uit de Landelijke Handhavingsstrategie Omgevingsrecht (LHSO). Dit is een landelijk gehanteerd instrument binnen het omgevingsrecht. De matrix combineert de ernst van de gevolgen voor de omgeving met het type overtreder.

De handhavingsmatrix laat - met de grijze vakjes - zien wanneer Delfland handhavingsbesluiten kan publiceren, inclusief het sanctiebesluit en de overtreder.
Anoniem blijft basis
Het uitgangspunt blijft dat publicatie anoniem plaatsvindt. Wanneer Delfland bijvoorbeeld een last onder dwangsom oplegt aan een glastuinbouwbedrijf, vermeldt het waterschap in eerste instantie alleen de betreffende polder en, indien mogelijk, de teelt. Alleen wanneer een overtreding in een zwaardere categorie valt (B4, C3, C4, D2, D3 en D4) - situaties waarin de risico’s voor de leefomgeving aanzienlijk zijn of waarin bewust regels worden overtreden - kan Delfland besluiten om ook het sanctiebesluit en de bedrijfsnaam openbaar te maken.
Zorgvuldige transparantie
Publicatie vindt uitsluitend plaats wanneer het besluit onherroepelijk is. Dit betekent dat bezwaar- en beroepstermijnen zijn verstreken en dat geen juridische procedures meer lopen. Ook moet binnen de hersteltermijn geen herstel van de overtreding hebben plaatsgevonden.
Voordat Delfland een handhavingsbesluit publiceert, wordt de overtreder hierover geïnformeerd. Het betreffende bedrijf heeft dan zes weken de tijd om een zienswijze in te dienen over de voorgenomen publicatie. Bij het openbaar maken van handhavingsbesluiten leeft Delfland onder meer de Algemene Verordening Gegevensbescherming na. Dit betekent dat de publicatie van rechtspersonen, zoals ondernemingen in principe openbaar gemaakt mogen worden.
