Pilot inmeten van kades met drones gestart

23 december 2025

Sommige bewoners in Pijnacker-Nootdorp hebben ze misschien al gezien. Kleine vliegende drones in de lucht en op het water. Het Hoogheemraadschap van Delfland, ingenieursbureau WSP, ingenieursbureau RPS en de TU Delft hebben meerdere pilots uitgevoerd om verschillende kades in te meten. Het resultaat: gedetailleerde 3D-beelden van de kades en de sloten.

Deze 3D-beelden kunnen gebruikt worden om bijvoorbeeld het ontwerp van een nieuwe kade te maken. De beelden die gemaakt zijn, worden in januari verwerkt. In april zijn de resultaten van de metingen bekend.

Waarom meet het waterschap de hoogte van de dijken?

Voordat dijken en kades worden verhoogd, moet er eerst gemeten worden hoe hoog deze nu zijn. Zo weet het Hoogheemraadschap met hoeveel materiaal en op welke manier de kades en dijken verhoogd moeten worden. Met de drone beelden is ook te zien met welke knelpunten er rekening moet worden houden als er gewerkt wordt.

Hoogheemraad Peter Ouwendijk is blij met de pilot: “Deze metingen worden vaak met de hand gedaan. Dit kost veel tijd en vraagt veel capaciteit doordat de metingen zowel voor als tijdens de werkzaamheden worden uitgevoerd. Daarom zijn we blij met de verschillende pilots.  We hopen door meer samen en slimmer te werken de dijken klaar te maken voor de toekomst."

Drones in de lucht en op het water

Een deel van de kades en dijken zijn gemeten door een vliegende drone. Met behulp van verschillende camera’s en sensoren, zijn er verschillende metingen gedaan. Hierdoor kan uiteindelijk een gedetailleerd 3D-beeld van de dijk worden gemaakt.

Door de reflectie van het water, kan de vliegende drone niet meten hoe de dijk er onder het water uitziet. Daarom is met behulp van de radiografisch bestuurbare boot Revolution ROV van H2O Drones onderwater gemeten. Uitgerust met sonars, camera’s en modules zoals een grijper en meetsensor voor damwanddiktes, heeft de waterdrone gemeten hoe de beschoeiing en de bodem eruitzien. De sonargolven reflecteren de bodem en komen zo terug bij de sonar. Zo kan er een beeld gemaakt worden van hoe de bodem eruitziet.

Fijne samenwerking

Vanuit het Hoogheemraadschap heeft Marja Machielse de pilot met de onderwater drones begeleid: “Omdat het water ondiep was kon het waterbodemprofiel niet altijd met de ROV gemeten worden. Daarom onderzoeken we of de drone gebruikt kan worden voor andere taken van het waterschap, zoals het inspecteren van sluizen, damwanden, onderwaterbegroeiing, duikers en inlaten.”