Delfland heeft maatregelen ontwikkeld om de waterhuishouding binnen zijn beheersgebied te verbeteren. Deze zijn getoetst op onder meer hun praktische uitvoerbaarheid, effect en kostprijs. Voor de maatregelen trekt Delfland voorlopig 130 miljoen euro uit. Het hele project moet zijn afgerond in 2015.
De polders van Delfland vangen water op in sloten. Poldergemalen pompen dit water naar de hoger gelegen

Tijdens hevige neerslag pompen alle poldergemalen het water naar de boezem. Samen met de verhoogde afvoer uit het boezemland, stijgt hierdoor de hoogte van het water in het boezemkanaal snel. Het water kan niet snel genoeg naar de boezemgemalen stromen en er ontstaan hoge waterstanden langs de boezemkaden. Dit kan de stabiliteit van de kaden en dus de veiligheid van de polders in gevaar brengen. Daarmee is de persoonlijke veiligheid in het geding. Duurzame maatregelen zijn gewenst. ABCDelfland vergroot de totale capaciteit van opvang, berging en afvoer, zodat de kans op wateroverlast beperkt is en de schade bij eventuele overlast zo klein mogelijk blijft. Naast 'anticiperen' en 'niet afwentelen' staat daarbij 'vasthouden, bergen en afvoeren' voorop. Waar mogelijk wordt het water gelijktijdig afgevoerd met het vasthouden en bergen.
Anticiperen
In plaats van reageren. De komende decennia zullen de zeespiegel en de waterstand in de rivieren sneller stijgen en zal de bodem verder dalen. Door verandering van het klimaat hebben we vaker te maken met intensieve regenval. Indien we nu niets doen, zal de veiligheid afnemen en de wateroverlast toenemen.
Niet afwentelen
In tijden van teveel water is het verleidelijk om water zo snel mogelijk af te voeren. Een snelle afvoer kan op kleine schaal bezien een goede oplossing zijn, maar betekent meestal dat het probleem naar een andere regio wordt verplaatst. Delfland wil de problemen niet op het bord van de ander leggen noch de ogen sluiten voor de toekomst. Duurzame oplossingen in het watersysteem zijn noodzakelijk.
Vasthouden
Het regenwater wordt zoveel mogelijk vastgehouden in het gebied waar het valt. Hiervoor worden maatregelen getroffen, bijvoorbeeld het beperken van de hoeveelheid verhard oppervlak, het benutten van regenwater (in bijvoorbeeld gietwaterbassins van glastuinbouwbedrijven) en het vertragen van de afvoer van het water via het grondwater.
Bergen
Regenwater wordt opgevangen op het oppervlaktewater of in speciale waterbergingen: het effect van extra waterberging is vooral bij korte en hevige buien veel groter dan dat van extra bemaling. Denk aan het aanleggen van extra sloten, kanalen en meren, het realiseren van speciale waterbergingen en het aanleggen van bredere waterlopen met flauwe, natuurvriendelijke oevers.
Afvoeren
Maatregelen gericht op vasthouden en bergen zijn het meest effectief om de wateroverlast te beperken en het water niet over de boezemkaden te laten stromen. De afvoer kan worden versneld door de kanalen en vaarten te verdiepen en/of te verbreden en de verbindingen tussen kanalen en vaarten en gemalen te vergroten.
Bovenstaande beschrijvingen zijn gebaseerd op de nota 'Anders omgaan met water. Waterbeleid in de 21ste eeuw.'
