• Homepage
  • Nieuwsbrief Educatie - 7 september 2010

Nieuwsbrief Educatie - 7 september 2010

Dit is de elektronische nieuwsbrief educatie. Met deze nieuwsbrief houdt Delfland u op de hoogte van het laatste nieuws omtrent de educatieprojecten van Delfland. Heeft u vragen, opmerkingen of suggesties, dan kunt u een e-mail sturen naar educatie@hhdelfland.nl. Is de nieuwsbrief niet goed te lezen, lees 'm dan op de website: http://www.hhdelfland.nl/wat-doet-delfland/leren-water/nieuwsbrief-educatie/.

Septembermaand: water, water en nog eens water

De zomervakantie zit er op! Wij hopen op een mooie nazomer. Maar, wat voor weer het ook is, september wordt sowieso een natte maand! De hele maand door is in Delfland namelijk van alles te beleven op het gebied van water en waterbeheer. Daarbij worden ook voor jongeren diverse activiteiten georganiseerd.

Laat het stormen in het Keringhuis!

WaterspeelplaatsOp 25 september aanstaande wordt het Keringhuis in Hoek van Holland feestelijk heropend. Het Keringhuis is het bezoekerscentrum van de Maeslantkering: de grootste beweegbare stormvloedkering van Nederland.

Het Keringhuis heeft de afgelopen 14 jaar meer dan een miljoen bezoekers ontvangen, onder wie heel wat schoolklassen uit Delflands gebied. Dit  jaar hebben de provincie Zuid-Holland, Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap van Delfland gewerkt aan een geheel nieuwe expositie  in het Keringhuis waarbij niet langer de kering zelf, maar de klimaatverandering en het Nationaal Deltaprogramma centraal staan.

Het hart van de tentoonstelling is het watervertelplein: hier laat je het zelf stormen, gieten van de regen of hier zet je een brandende zon aan de hemel. Wat is er in de toekomst nodig om Zuid-

Holland tegen overstromingen te beschermen? Hoe zorgen we dat water naar zee kan stromen? Waar halen we in droge zomers voldoende zoet water? Het watervertelplein geeft antwoord op deze vragen en maakt je bekend met de actuele ontwikkelingen in Zuid-Holland.

Rondom het watervertelplein vindt u informatie over de Maeslantkering, de Deltawerken en grote keringen elders in Europa, over het werk van Delfland en andere waterbeheerders, en bijvoorbeeld een klimaat-mindset die de bezoeker meeneemt van 1953 tot in de nabije toekomst. Buiten op het terrein is bovendien een waterspeelplaats aangelegd waarbij twee kranen aan het begin van twee rivierbeddingen kinderen uitdagen het dorp aan de rivier droog te houden, of juist niet...

Voor schoolklassen van zowel voortgezet onderwijs als basisonderwijs is voor deze waterspeelplaats een speciaal spel ontwikkeld waarbij twee groepen door middel van zandzakken, sluisjes en pompen moeten proberen het water zo goed mogelijk te beheren.

Delflandse scholen gratis

Een begeleid bezoek aan het Keringhuis is voor scholen in Delfland het hele jaar door gratis als zij dit boeken via www.hhdelfland.nl/lerenoverwater. De professionele rondleiders van bureau Podium staan graag voor u klaar. Dit najaar worden bovendien waterlessen ontwikkeld die vanaf januari worden aangeboden in het nieuwe learning center van het Keringhuis.

U bent van harte uitgenodigd om dit alles op 25 september aanstaande alvast te komen bekijken, tijdens de indrukwekkende, jaarlijkse functioneringssluiting van de kering. Voor het programma kijkt u op http://www.keringhuis.nl/.

Bezoek dit najaar het werk op Scheveningen

ScheveningenDe kust bij Scheveningen is een van de twaalf zwakke schakels aan de Nederlandse kustlijn die op dit moment wordt aangepakt. Voor de bescherming van ons land tegen overstromingen wordt er gewerkt aan een nieuwe dijk en een breder strand. Een bijzonder project om eens met uw leerlingen naar toe te gaan. De boulevard is goed bereikbaar met openbaar vervoer. Voor scholen in Den Haag is het bijna een must om er eens naar toe te fietsen!

De werkzaamheden op Scheveningen dienen twee doelen: veiligheid en kwaliteit. De versterking van de kustverdediging zorgt ervoor dat we de komende decennia veilig zijn voor het water. De noodzakelijke kustversterking is door de gemeente aangegrepen om de Scheveningse kust mooier te maken.

Dit najaar wordt weer begonnen met het verhogen en verbreden van het strand. Hiervoor wordt zand uit de zee opgespoten. Deze zandsuppletie zorgt ervoor dat de steeds krachtigere golven eerder breken. Hierdoor krijgt de dijk achter het strand bij een mogelijke superstorm minder te verduren en hoeft deze minder hoog te zijn.

Het aanleggen van de dijk is de tweede maatregel die we nemen. De dijk wordt aangelegd in het gebied tussen de Scheveningseslag en de keerlus van tram 11. Op het hoogste punt is de dijk 12 meter hoog. Op de dijk wordt bovendien een prachtige nieuwe boulevard aangelegd.

Dankzij verschillende uitkijkpunten kunt u een blik werpen op het werk in uitvoering en zo getuige zijn van de metamorfose van het strand en de boulevard. De uitkijkpunten bevinden zich op de uiteinden van de tijdelijke boulevard. In het Informatiecentrum Nieuw Scheveningen is te zien hoe het is om in 2013 op de nieuwe boulevard te kijken. Het informatiecentrum staat aan het einde van de tijdelijke boulevard ter hoogte van de Schuitenweg. Boulevard en informatiecentrum zijn vrij toegankelijk.

Jongerendag 2 oktober

Op zaterdag 2 oktober houden de gemeente Den Haag en Delfland samen een speciale jongerendag op de boulevard. Tijdens deze speciale dag wordt het werkterrein opengesteld voor kinderen en jongeren. Een unieke kans om het materieel dat wordt gebruikt bij deze megaklus van dichtbij te zien en om de deskundigen die aanwezig zijn het hemd van het lijf te vragen. Op de boulevard en op het strand vinden diverse andere wateractiviteiten plaats.

Gratis lespakket Weet van Water

WaterkaartHet lespakket Weet van Water is ook dit schooljaar weer gratis te bestellen voor alle scholen in het voortgezet onderwijs in Delfland. In het lespakket wordt in zes lessen aandacht besteed aan alle aspecten van het werk van Delfland. De lessen kunnen los worden gebruikt, maar ook als project. Ze zijn voorzien van een overzichtelijke docentenhandleiding en alle benodigde materialen zitten er bij: sheets, filmpjes, werkbladen, gebiedskaarten, etc.

Droppie water

Droppie WaterVoor basisscholen is er het Droppie Water lespakket en de website http://www.droppiewater.nl/ waar het figuurtje Droppie op eenvoudige en speelse manier voor leerlingen uit alle groepen uitlegt wat er in Nederland gebeurt om ervoor te zorgen dat wij genoeg water hebben, droge voeten houden en het water schoon is.

Eigen waterprojecten?

Hebt of plant u een eigen project op het gebied van water? Delfland denkt graag met u mee. Via educatie@hhdelfland.nl kunt u contact met ons opnemen.

Dag van de Dijk

Dag van de DijkBesteedt u dit jaar op school ook aandacht aan water en waterveiligheid? Maak uw leerlingen dan attent op de Dag van de Dijk. Dit is een nationaal, feestelijk evenement voor jong en oud rond het thema water en waterveiligheid. Het speelt zich letterlijk af op een dijk, het oer-Hollandse symbool van ons leven met het water. Bezoekers kunnen rekenen op tal van verrassende en boeiende wateractiviteiten.

Delfland doet uiteraard aan mee. Op zaterdag 18 september kan iedereen even dijkinspecteur van het Hoogheemraadschap van Delfland zijn of ons dijkleger helpen in de strijd tegen een mogelijke waterramp. In Berkel en Rodenrijs worden de veendijken geïnspecteerd en in de Woudse polder dreigt de dijk al door te breken... Voor kinderen is er een speciaal programma.

Op de kade ter hoogte van Zuidersingel 20 , Berkel en Rodenrijs krijgen bezoekers een kijkje in de keuken van het werk van een dijkinspecteur. Ze onderzoeken de dijk op scheuren en andere oneffenheden, en prikken u in het droge gras. Bij de inspectie komen historie en nieuwe technieken samen. De bevindingen worden vastgelegd op papier of met behulp van GPS op digitale kaarten.

Ook kinderen kunnen op een leerzame en spannende manier het schouwen en bewaken van de dijk beleven door de excursie als dijkwacht met Droppie Water.

In de Woudse polder is het groot alarm: de dijk staat op breken, waardoor het wassende water de polder in dreigt te stromen. Gelukkig zijn de hulptroepen snel ter plaatse. Omwonenden en bezoekers van de Dag van de Dijk sluiten met groot materieel in korte tijd de zwakke plek af met een opblaasbare nooddijk. Daarmee hebben zij een ramp met grote gevolgen op een haar na afgewend. 

Dijkwachten zijn tijdens extreme situaties de ogen in het veld van de waterschappen. De trainingssimulator Dijk Patrouille helpt dijkwachten te oefenen met noodsituaties. Een training met de Dijk Patrouille lijkt sterk op een hedendaags computerspel. De uitdaging is om binnen de beschikbare tijd alle problemen waar te nemen en deze goed te rapporteren aan het actiecentrum. Lukt dat niet, dan bezwijkt op een bepaald moment de dijk en stroomt het water met donderend geraas het gebied in.

Meer informatie over de Dag van de Dijk in Delflands gebied: http://www.hhdelfland.nl/.

Delfland
DELFLAND